Back to homepage

Kryesore

Rezervat e Shtetit lihen bosh, FSHZH do ta kthejë në park sportiv

Rezervat e Shtetit lihen bosh, FSHZH do ta kthejë në park sportiv

🕔08:05, 5.Qer 2024

  Pa asnjë mall brenda, me magazina të shkatërruara ose të dhëna me qira, Rezervat e Shtetit administrohen vetëm formalisht nga kryetarët lokalë të Partisë Socialiste. Dega kryesore e Rezervave në Lundër të Tiranës do të “konvertohet” në një park

Read Full Article
Piramida fiskale e indianëve Sandesara në Tiranë

Piramida fiskale e indianëve Sandesara në Tiranë

🕔13:05, 13.Pri 2024

  Dy vëllezërit indianë, që kërkohen në të gjithë botën për pastrim parash, kanë sjellë në Shqipëri, veç familjarëve e bashkëpunëtorëve të tyre, edhe skemën e biznesit që kanë përdorur në Indi dhe në Nigeri. Në pesë vitet e fundit

Read Full Article
Noterët të përfshirë në procesin e pastrimit të parave

Noterët të përfshirë në procesin e pastrimit të parave

🕔15:32, 1.Dhj 2023

Deklaratat për njohjen e borxhit/detyrimeve janë forma e fundit për pastrimin e parave. Në Shqipëri noterët hartojnë rreth 10 mijë deklarata të tilla në një vit kalendarik dhe ekspertët vlerësojnë se me këtë teknikë pastrohen miliona euro. Ndërkohë, Drejtoria e

Read Full Article
Dështimi për të ndaluar “lavatriçen” e parave në Shqipëri

Dështimi për të ndaluar “lavatriçen” e parave në Shqipëri

🕔12:57, 5.Sht 2023

Zylyftar Bregu Hetimi dhe dënimi i pastrimit të parave në Shqipëri ka dështuar. Institucionet përgjegjëse për të luftuar këtë aktivitet kriminal kanë sjellje formaliste, ndërkohë që, numri i atyre që janë dënuar, është minimal. Pavarësisht shifrave demonstrative për rastet e

Read Full Article
Mashtrimi me suplementet çudibërëse, një call center në Bosnjë fut në kurth pacientët

Mashtrimi me suplementet çudibërëse, një call center në Bosnjë fut në kurth pacientët

🕔13:20, 1.Mar 2023

Autor: Zylyftar Bregu Qindra të sëmurëve kronikë, që joshen nga suplementet “çudibërëse” online, iu rrezikohet seriozisht shëndeti. Faktet dhe dëshmitë e grumbulluara nga Investigative Network Albania tregojnë se kemi të bëjmë me një skemë mashtrimi, pas së cilës qëndron një call center në Bosnjë, që

Read Full Article
Hakerat sulmojnë portalin unik ballkanik të financuar nga BE-ja

Hakerat sulmojnë portalin unik ballkanik të financuar nga BE-ja

🕔11:15, 17.Nën 2022

Sulmohet platforma e medias që kontribuon për komunikimin në ballkan. Nëpërmjet një komunikate për shtyp, drejtuesit e projektit të mbështetur nga Fondi Europian për Ballkanin dhe Lëvizjes Europiane në Serbi, bëjnë me dije se faqja zyrtare e këtij projekti, “Vicinity

Read Full Article
Sigurimi i detyrueshëm i banesave, pronarët iu “vjedhin” miliona euro qytetarëve

Sigurimi i detyrueshëm i banesave, pronarët iu “vjedhin” miliona euro qytetarëve

🕔07:41, 7.Tet 2022

Ligji i sigurimit të detyrueshëm të godinave shkelet me të dyja këmbët, duke ia ngarkuar padrejtësisht qytetarëve barrën e sigurimit të banesave. Vetëm për shtëpitë e blera në harkun kohor dhjetor 2019-korrik 2022, blerësve iu janë “grabitur” padrejtësisht 10 milionë

Read Full Article
Dalloje rrenën!

Dalloje rrenën!

🕔19:28, 5.Sht 2022

  Disa nga qytetet ku ekspertët do të ndalojnë  për të zhvilluar bisedat “Dalloje rrenën!”    

Read Full Article
Dalloje rrenën!

Dalloje rrenën!

🕔19:22, 5.Sht 2022

Ekspertët do  të takojnë 10 grupe të rinjsh për ti njohur me disa teknika të thjeshta që ndihmojnë për të mos rënë pre e disinformacinit.

Read Full Article
Dalloje rrenën!

Dalloje rrenën!

🕔13:00, 1.Sht 2022

Qendra “Verifikoj” nis një cikël bisedash me të rinjtë e gjimnazeve dhe universiteteteve nën moton “Dalloje rrenën”. Ekspertët do të punojnë me gjimnazistë dhe studentë, në përpjekje për ti ndihmuar ata të jenë vigjilentë për të dalluar lajmet e rreme.

Read Full Article

Na ndiqni

7.... fjali

Lexo më shumë

Kontekst

Pikëpamje