Back to homepage

Kontekst

Të jetosh me sfidat e një të ardhme të panjohur

🕔14:30, 27.Kor 2022

Gazmend Berlajolli Agresioni brutal rus kundër Ukrahinës dha një alarm të madh për sigurinë në botë, për ekonominë dhe tregtinë ndërkombëtare si dhe për arkitekturën globale energjetike. Për më shumë, kjo luftë vuri në pah faktin se po jetojmë në

Read Full Article

Një dimër i shtrenjtë dhe i ftohtë po vjen

🕔14:27, 27.Kor 2022

Aleksandar Milošević Në momentin e shkrimit, më 12 korrik në ora 23:08, çmimi i energjisë elektrike në tregun spot në Serbi është 405 euro për megavat orë. Nuk është çmimi më i lartë në Europë – në Francë, për shembull,

Read Full Article
Ballkani i Hapur: Çfarë është?

Ballkani i Hapur: Çfarë është?

🕔13:12, 4.Kor 2022

Jelica Miniq* Samiti i katërt i liderëve të nismës “Open Balkan” u zhvillua në Ohër më 7 qershor 2022. Ai është pritur me ngurrim që në fillimet e tij, por ka treguar edhe rezultate të padyshimta nga të cilat përfitojnë

Read Full Article
Ukraina si paralajmërim

Ukraina si paralajmërim

🕔11:54, 4.Kor 2022

Nga Sokol Dervishaj Lufta në Ukrainë është prova e përsosur se historia është kthyer dhe përplasja e qytetërimeve është më e fortë. Përpjekja e Rusisë për pushtimin në Ukrainë është një luftë tekstuale kundër një kombi sovran të nisur nga

Read Full Article
Nëna e vrarë, nusja e ‘përdalë’ dhe ‘dora e Adamit’ në debatin publik

Nëna e vrarë, nusja e ‘përdalë’ dhe ‘dora e Adamit’ në debatin publik

🕔13:07, 5.Qer 2022

Nga Zylyftar Bregu ‘Therja’ e Fatmira Dedajt ishte mbase episodi më mizor në të gjithë dëshminë e të penduarit Nuredin Dumani. Për nga mënyra se si ishte realizuar, ishte akt burracak, por edhe më shenjuesi sa i përket koklavitjes së

Read Full Article
Kultura e dialogut si përpjekje permanente

Kultura e dialogut si përpjekje permanente

🕔11:12, 23.Mar 2022

Genc Pollo “Ne mund të dialogojmë por jo të negociojmë” përsëriste ministri i brendshëm shqiptar Sandër Lleshaj në pranverën e vitit 2017, duke e bërë të qartë se fliste në emër të qeverisë e të kryeministrit. Opozita kishte braktisur parlamentin

Read Full Article
SARS –CoV-2 NUK u prodhua kovidi për vaksinën… u prodhua vaksina për kovidin

SARS –CoV-2 NUK u prodhua kovidi për vaksinën… u prodhua vaksina për kovidin

🕔09:20, 14.Mar 2021

Postimet në mediat sociale ngrenë pretendime të rreme se koronavirusi është krijuar “për vaksinën” dhe jo e kundërta. “Nuk u prodhua vaksina për kovidin. U prodhua kovidi për vaksinën. Nëse e kupton ketë, atëherë kupton gjithçka” shkruan dikush në Twitter.

Read Full Article

Pas kullës ikonike të Tiranës me 2017, Sheiku premton portin e Durrësit!

🕔08:35, 17.Jan 2021

Darka e Dubait disa ditë më parë, ku rreth tavolinës kishte përfaqësues të qeverisë, bashkisë së tiranës, biznesmenë dhe “spin doctors” veç të tjerave zbuloi se “shkesi” e të gjithëve, ose financuesi i darkës ishte një biznesmen nga Dubai që

Read Full Article

Na ndiqni

7.... fjali

Lexo më shumë

Kontekst

Pikëpamje